New West Farmers Market

You are here: Home / Archives for farmers market challenge

Farmers Market Challenge: Winter Edition

December 24, 2016 By newwestfarmers

Let’s talk market deals. I know I have discussed market savings in terms of longevity and quality, but I have yet to mention a word on straight up monetary savings. Farmers’ markets get a bad rap when it comes to pricing. Some not familiar with New Westminster’s bi-weekly haunt have said it’s too expensive; they can get twice as much at the supermarket than at the farmer’s market. I propose we challenge that too-oft-heard stereotype.

Take for instance, the last winter market:

As we all know, I have a $40 budget that I try to balance to a tee. In doing so, I am not shy about letting vendors know what my budget is, what my plans for the week are, and what I can guiltlessly spend on their product.

I first walked up to Kevin at Bose Farms. To be honest, Kevin has thrown me for a loop every market since the summer. His prices are dirt cheap compared to grocery stores, and to a few of the other venders in the circuit. By all accounts, he does not fit the aforementioned stereotype. On top of that, his listed prices are often not the prices you’re going to pay when you get up to the cash box. All prices, whether carrots, Brussels sprouts, squash, or potatoes, are listed per pound. As I contemplated the spaghetti squash, Kevin sidled up next to me, and whispered the price he’d charge was actually nearly half of the $2 a pound listed. That, alone, had me grabbing for the football-sized veggie. When he put it on the scale, he grimaced. At $2 a pound it would have cost $8, at $1.25 a pound, it would have cost $5. For me, that was a total score, but for Kevin, he could not consciously charge me $5 for something that cost way less to produce. Off came yet another dollar.

I also picked up a bunch of carrots ($1.40), a bag of Brussels sprouts ($2.50), and a bulky bag of kale ($1.50). I’m not the best at math, but my calculator says that should have totalled $5.40. Kevin’s price: $4!

He excused it by saying he’s not organic: that his prices are still more than what it costs to produce; and finally, that he’s kind of goofy like that.

I’m hard pressed to name a supermarket that has a consumer-based conscious like that.

Spaghetti Squash Pad Thai

Bose Farms wasn’t the only one handing out deals. Just like you and I, these farmers aren’t fans of loose change. It’s easy to lose, it weighs down the cash box, they want nothing to do with it. So most that charge per pound, including Ossome Acres and Sweet Earth Organics, will round DOWN to the nearest quarter. You may balk thinking it’s just nickels and dimes, but hold on a sec, nickels and dimes add up to quarters and dollars. Over time, it is a significant savings.

Again, when was the last time a grocery store did that for you? In fact, since the removal of the penny, most times, they round up!

Shrimp and Chard quinoa, a go-to market-fresh favourite

Given the chillier weather, I figured soup was very much in order. I hopped over to the Tasty & Nourishing soup table. So. Many. Flavours. There was roasted red pepper and tomato soup, cauliflower soup, vegetable soup, cream of kale and leek soup, broccoli and cream of parsnip soup, green pea and quinoa dumpling soup, green bean and mushroom soup, bean and chorizo soup, split pea soup, and chicken paprikash soup. They all sounded so good; I had a hard time choosing. I narrowed it down to the split pea and the green pea and dumpling soup. I love split pea, but was intrigued by the dumplings. Instead of suggesting I buy both, Adrianna, the company’s founder, suggested I buy the dumpling soup and take a sample of the split pea. When she said sample, I thought I’d get a small yogurt cup size, nope I got a full bowl and a halfs worth!!!

I can assure you I have never got a sample size this significant from a grocery store.

Nothing quite like a cup of hot soup on a snowy-cold day

And finally, we’ve got our bite-sized samples. This is not a monetary savings, no, and many grocery stores have cookie samples, yes, but how many of us know exactly what is going into those cookies, and how many little fingers have been all over those cookies? I don’t, and frankly, I haven’t touched one since I was about eight years old. But the market samples, usually handed out on toothpicks or passed over via tongs, it’s pretty safe to say are hazard free. The makers and bakers are there telling you exactly what’s in them, what their origins are, how they were made, and when they were last baked. I got a taste of pure organic apple sauce, a bite of a turmeric muffin, an offering of beef jerky, a savoury pakora, a slice of scone, and a full-sized, melt-in-your-mouth, sweet, sweet choquette from Baguette and Co.

“In Canada, you eat popcorn with movies; in France, we eat chouquettes,” laughed Bernard of Baguette and Co.

Singing fa-la-la-la-la with German apple strudel

MARKET LOOT:

Bose and Farms

Carrots

Brussels sprouts

Kale

Spaghetti squash

                                        Total: $8

Outwest Local Beef

Beets

                                        Total: $3.50

Ossome Acres

Chard x 2 ($5)

100g pea shoots ($4)

                                        Total: $9

Healthier Choice

German streudel ($3.50)

Schrippen bun ($0.60)

                                        Total: $4.10

Baguette & Co.

Baguette

                                        Total: $3

Tasty & Nourishing

Green pea and quinoa dumpling soup (600mL)

                                        Total: $6.75

Jam Shack Preservery

Raspberry lemonade jam (125mL)

                                          Total: $5

Before purchasing the preservative-free Schrippen bun I was 75 cents short of my $40 budget. I was determined to break even, and searched high and low for something 75 cents on the dot. But unfortunately, it was either 60 cents for the bun, or a $1.25 for a pretzel – nothing in between. I opted for the bun, which left me 15 cents under budget. That was not acceptable. Instead of stuffing it into my pocket, it went into the guitar case of the local entertainer Jen Hiltz.

Now, you would think after all those samples, I would have been way too full for a proper lunch back home. And I was decently full, but the thing is, the bun was preservative-free, and even though the woman behind the Healthier Choice counter told me it would last fine in the fridge, I just could not take my chances. And so, another great market adventure, made all the better with the surprise savings, was closed with a proper-good market fresh sandwich.

Needed talented mouth-widening skills for this one.

Yum. Yum.

Filed Under: Eats and Drinks, Uncategorized Tagged With: buy local, farmers market challenge, Fresh Food, frugal shopping, Shop Local

Farmers Market Challenge: Week 15

October 14, 2016 By newwestfarmers

Oh. My. Goodness.

Wow!

Is that real?

It can’t possibly be bread, it must be cake!

They assured us it was bread.

Chocolate bread!!!

Last week was the final week of the summer market bringing the $40 market-spending challenge to a close. And in proper, good Katie form, I went all out.

Early in the challenge, I would never have purchased an $8 loaf of bread, chocolate or not. My spending was based on a strict budget where veggies took precedent. But, as the summer market started preparing for fall, the veggie selection became less vast, and, well, sometimes you really do need a reward for doing a great job.

I think I did a great job; chocolate bread was my reward.

Sadly, I did not read the ingredients. I did not realize there was orange infused into that bread. I do not eat orange-infused sweet treats; haven’t since I was about five years old and some totally evil person decided to underhandedly slip marmalade onto my toast – blech! In my mind, orange does NOT belong in chocolate.

Sigh.

Plus, we may have overdone the sweet factor: Chocolate French toast, syrup and all. Holy decadence!
Plus, we may have overdone the sweet factor: Chocolate French toast, syrup and all. Holy decadence!

FINAL WEEK’S LOOT:

Zaklan Heritage Farm:

  • 2 bunches of mustard greens: $5
  • 1 mini lettuce: $2
  • 2 purple onions: $2.65
  • 1 bunch parsley: $2

Ossome Acres:

  • 1 zucchini: $2

Ripple Creek Organic Farm:

  • 1 garlic: $3

A Bread Affair:

  • Chocolate bread: $8

Wild West Coast Seafoods:

  • 1 lb tuna: $16

Total spent was $40.65.

When I started this challenge 16 weeks ago, I didn’t know what exactly it would present. I considered our family on the upper scale of health prior to going in, but admittedly we were a bit stale and stagnant in meal planning, eating the same-old, same-old week after week.

The market changed that.

It gave us new foods, new recipes, new cooking adventures, new menus, new tastes, new perspectives.

This is what the market gave my family:

A collage of tasty goodness
A collage of tasty goodness

In my first post of this challenge, I asked if the market was true to its negative stereotype of being “too expensive,” a sentiment I have heard echoed several times by my fellow Food, Nutrition and Health peers at UBC. After 16 weeks, I can handedly say that yes, some of the product is pricier than you’d get at grocery stores. But, and this is a huge but, the quality, flavour and freshness is bar none far superior to that of the chains.

When you know your food was picked that day, when you know your food hasn’t undergone chemical procedures to stall the ripening process, when you know every bite is going to be infused with an intense flavour that tickles your differing taste buds, when you know it’s going to last longer than a few days, as long as a FEW weeks even, that has to be factored into the budget.

When you know how to shop the market, as I quickly learned, when you know how to search out the best deals (two for $5 mustard greens made my list EVERY week), when you know how to plan, when you build relationships with the farmers, when you know how to use so-called wastes to your advantage (onion stems was a favourite discovery), you DO see a savings.

We did.

We stopped going to the veggie stand three times a week; our foods were lasting. We stopped buying salad dressings; the intensity of the greens didn’t require added flavouring. In meal planning, we started looking at multiple ways of using the entire vegetable – limited waste, so an environmental savings as well.

There were challenges. A vegetable one week was not guaranteed the next; something you had hoped would be there, didn’t make the cut that week; if you weren’t there early, chances were the items you wanted were all gone.

The week of no perogies!
The week of no perogies!

Our final market meal was a trusty favourite we discovered the third week of the challenge – tuna loin. Unfortunately it had jumped in price since the beginning of the summer; what cost $12 in June, cost $16 in October due to a “crummy” season. It meant fennel was scratched from the list. It meant none of the maybes on the list would get into our bag. But man, that tuna – a drool-worthy, dream-worthy delicacy! Worth every sacrifice. Worth every penny.

Challenge complete. Where oh where to get my mustard greens now?
Challenge complete. Where oh where to get my mustard greens now?

Dear summer market, so much of you I shall miss.

Luckily, winter is coming!

Winter market starts November 5, and runs the first and third Saturday of the month, uptown on Belmont street until the end of April.

See you there.

Filed Under: Eats and Drinks, Uncategorized Tagged With: farmers market challenge, frugal living

Farmers Market Challenge: Week 14

October 5, 2016 By newwestfarmers

Last week’s post was all about summer; this week’s is all about fall.

The air is crisp, the orange, red and yellow leaves are blowing in the wind, children screeching with glee as they scatter through the organized piles, hoodies and winter leggings taking over shorts and tanks, hot chocolate fast replacing ice cream.

‘Tis the season for belly warming, hearty recipes.

The Bartel menu has officially embraced fall – tortilla soup; quinoa, kale and squash stew; stir fry; and cheesy, cheesy quiche were staples of the week – made all the more comforting by market-fresh goodness.

To be honest, I didn’t know we were going all in with fall, in fact, our market shopping list this week was quite lacking. We had our usual meal-planning session, but both husband and I were stumped as to what to put on it. Meals were suggested, but ultimately rejected – we were not inspired.

So we went in with a list of our staples: greens and a few veggies, and that was it. We left it to the market to decide.

This week’s loot:

Zaklan Heritage Farm:

  • 1 mini purple cabbage: $1
  • 1 leek: $3
  • 1 purple onion: $1.60
  • 1 bag arugula: $4
  • 2 bunches mustard greens: $5

Greendale Herb and Vine:

  • 1 eggplant: $2.50

Country Village Market:

  • 1 basket Brussels sprouts: $3

Golden Ears Cheese Crafters

  • 1 medium-sized  chunk of smoked gouda $8

Wild West Coast Seafoods

  • 1 pound petrale sole: $12

Total spent was $40.10.

Of the loot not on the original must-have list were the Brussels sprouts (screams fall), red cabbage, leeks, eggplant, onion, smoked gouda, and petrale sole.

Smoked gouda
Smoked gouda

We knew we wanted a fish, tuna to be exact, but unfortunately, due to a “crummy” season, what was $12 for a pound a month or so ago is now $18 to $20. Sadly, out of our price range. Ron “the fish guy” suggested we try the petrale. We were hesitant at first because every time we’ve purchased sole from the grocery store it has significantly shrunk upon grilling.

That’s filler, Ron told us, all water. Apparently most fish sold in chains have added water filler to beef up their appearances!!! Ron assured us it was a tasty fish that would retain its size, and at $12 a pound, it was within our family friendly budget.

Because it’s a lighter fish, we didn’t want to overload it with seasoning – keep it simple, Ron advised.

We splashed it with olive oil, added dill, salt and pepper, wrapped it in tinfoil and threw it on the barbecue, along with tinfoil wrapped veggies, including the eggplant and zucchini from last week.

Fish
Fish

My only concern with the fish, which by the way, my four-year-old devoured without any prodding, is the bone content – there were a lot of small, fine bones littered throughout. Good thing the boy doesn’t care about appearances of his foods just yet; it was quite mangled by the time I was through with it.

The Brussels sprouts and eggplant were grilled on the barbecue – sooo yummy! A portion of the leeks and cheese were used in the quiche; the remainder of the leek was used in a quinoa stew that also used the delicata squash, tomatoes and tatsoi from last week, as well as the Russian garlic from two weeks ago, and the onion, and purple cabbage. Pretty much I threw everything I had in there!

Essentially, a kitchen-sink stew
Essentially, a kitchen-sink stew

The stir fry incorporated the green beans, red pepper and garlic from last week, as well as this week’s onion. And with one more day to go, a little bit of onion and cheese remaining, I am heavily considering making a single-serving French onion soup.

Fall, it’s a beautiful, tasty time of year, don’t you think?

Filed Under: Eats and Drinks, Uncategorized Tagged With: eating healthy, farmers market challenge, frugal living, what can you get for $40

Ask and you shall receive.

September 23, 2016 By newwestfarmers

Two weeks ago there were at least two, possibly three market vendors displaying large, beautifully green and white fennel bulbs, this week, there were none. I was about to settle into panic mode, I was frantically stalking table after table looking for the feathery fronds.

I did NOT want to veer from this week’s plan.

With desperation in my voice, I asked Noella Oss of Ossome Acres if she had any, knowing full well there were none on her tables.

A winking smile spread across her face.

“We have one, but it’s old, from last week,” she said.

She opened up a plastic bin from behind the tent and pulled out a giant bulb. The fronds weren’t the luscious green of the week before, rather a light green, bordering on brown in spots. But the white bulb was large and thick and that’s exactly what I needed.

I told her my plans.

She told me the bulb would suit them perfectly.

Even better at the week-old, discounted price she gave!

And with that, the first cioppino of the season was born.

ingredients

For cioppino, I usually use the Bon Appetit recipe as it has never steered me wrong. But this time I got a little adventurous and veered from the word-for-word recipe. While I kept to the base, I changed things up a bit to make it more market-fresh.

Because cioppino is usually a cold-weather meal, the veggie content has never been market-fresh. It’s always been canned tomatoes, shipped in fennel, onions, and seafood too. But with Saturday’s forecast calling for heavy rain, I thought it a perfect opportunity to experiment with my cioppino.

Instead of canned tomatoes, I used fresh roma tomatoes that I crushed in the blender; my onion, garlic and fennel were also fresh and local. The major seafood component, pacific cod, was acquired from Ron “the fish guy” at Wild Westcoast Seafoods.

In recipes past, I’ve used halibut for the white fish, but halibut is crazy expensive right now. Ron steered us towards the pacific cod (“chunkies”) that is similar to halibut, albeit a bit chewier, and at a fraction of the cost.

Technically the crusty bread wasn’t acquired at the market, but we did pick the loaf up from Bread Affair at Granville Island, which also has a booth at the market, so it, too, had a market connection.

Honestly, I don’t know if the taste was any better, but I do know it wasn’t worse. I love my cioppino. I’ve loved it ever since my first recollection of it when in San Francisco years ago, and this batch did not disappoint. Every slurp was a savoury adventure of glorious goodness.

Another market score!

cioppino

Base recipe here

This week’s loot:

Wild Westcoast Seafoods: • Pacific cod: $8

Ossome Acres: • 6 German butter potatoes: $2.30

• 1 bag of dragon-tongue beans: $2.10

• 1 fennel: $2.25

Zaklan Heritage Farm: • 1 onion: $0.70

• 4 sweet peppers: $4.65

• 2 mustard greens: $5

• 1 garlic bulb: $1.80

• 4 roma tomatoes: $2.28

Harvest Direct Farms: • 5 ambrosia apples: $5

Muy Rico: • 1 container pico de gallo: $5

Total spent was $39.10, leaving 90 cents to spend on next week’s $40 budget.

Last week Aaron Oss encouraged me to take a chomp out of one of his purple and white dragon tongue beans. It was crisp, it was juicy, and by golly that colour tugged at my pretty little taste buds.

I had hoped to throw the beans into a salad, but got so bogged down with my first week of physics, I didn’t end up using them beyond mixing them into a stir fry and eating them raw with hummus. Both of which were fine, but I wanted to really showcase their uniqueness. So for this week, I tracked down a salad recipe that called for fingerling potatoes, which I switched out for German butter potatoes.

I baked the potatoes, made my own viniagrette, blanched the beans, which were supposed to change from their pretty spots to green, but in the end only partially changed, mixed it all together.

Wow!

Every bite was an explosion of succulent flavour. So tasty. So good. So going to be making again.

beansalad

Recipe here

Can you guess what I’m making next week?

I’m on the hunt for tomatoes, onion, garlic, jalapeño, cilantro and salt. It’s something already offered at the market, but something I’m going to try my hand at making market-fresh, homemade.

What are you on the hunt for?

Filed Under: Blog, Uncategorized Tagged With: buy local, buying local, delicious, eat local, farmers market, farmers market challenge, Katie Bartel, New Westminster, Produce, Shop Local

Farmers Market Challenge: Week Ten

September 8, 2016 By newwestfarmers

Last week I had my heart set on pierogies, I even started this post before the purchase, only to discover the Old Country Pierogi stall was nowhere to be found.

This week, the pierogi table was back and the flavours were aplenty.

fmpierogies
So many flavours, so hard to choose.

I’ve been doing this challenge for 10 weeks, and have become a face known to several of the vendors – mostly of the veggie ilk. I love my veg! But farmers’ markets aren’t just produce. There’s meats, baked goods, prepared foods, beverages, even high-end crafts.

It’s those vendors that have mostly eluded my attention.

It was time to go out of my comfort zone – pierogi style!

To be honest, pierogies aren’t that new to me. Coming from a family with a Russian background, pierogies and borscht were prominent features on the weekly menus. But as I grew older, and more health conscious, I started sneering more at the unhealthy components of those crescent-shaped dumplings than longing for their taste.

Can you blame me? My history of them involved smothering them in sour cream and butter!

But, after walking past the Old Country Pierogi table several times over the last few weeks, I started to wonder, are they really that unhealthy? Could I find a balance between their yummy goodness and my desires for being on the up and up with good nutrition?

I was determined to find out.

I had initially wanted a more risqué flavour, like the spinach and feta, but with a four-year-old in mind, we ended up with the potato and cheese. We boiled and baked them instead of sautéing in a vat of oil. The first two bites I took were as is, no topping.

They were dry.

Too dry.

And so, with a salivating mouth, and no other options coming to mind, melted butter was poured on top.

D’oh.

In hindsight, a dollop of salsa, or balsamic vinegar, or whipped avocado would have been great healthy toppings.

The $9 bag contained 12 HUGE pierogies. Did I mention they were huge? They were huge! I thought I would have five; I was full by the last bite of the fourth. My son had two, exclaiming their yumminess with every bite, and my husband had six.

Besides the butter, they were a hit.

This week’s loot:

Old Country Pierogi:

  • 12 cheese and potato pierogies: $9

Zaklan Heritage Farm:

  • 1 head of lettuce: $3
  • 1 bunch dandelion stems: $3
  • 1 garlic bulb: $1.70
  • 1 bunch cilantro: $2
  • 4 roma tomatoes: $2.50

Ripple Creek Organics:

  • 2 cucumbers: $2.50

Harvest Direct Farms:

  • 4 jumbo Jonagold apples: $5

Fresh Quality Produce:

  • 1 zucchini: $1
  • 2 corn: $1

Bread Affair:

  • 1 baguette: $4

Muy Rico:

  • 1 pico de gallo: $5

Total spent was $39.70, leaving 30 cents extra for next week.

Bruschetta made from this week’s market tomatoes, garlic, and baguette.
Bruschetta made from this week’s market tomatoes, garlic, and baguette.

Also new to us this week was the discovery of dandelion greens.

As soon as I saw the dandelion greens mixed in with the mustard greens under the Zaklan tent, I was intrigued. (Odd factoid about me, I am one of the few in this world that love dandelions as a flower; they’re the only flowers I don’t kill!) Owner Gemma McNeil suggested we mix them with an anchovie-based dressing, but I’m not one for caesar salads, so I mixed them with the other greens and drizzled lemon on top.

The taste was strong and bitter. I tried them again the next day with an apple-cider, oil-based vinegar dressing that was much more effective in tempering the bitter. But overall, my husband’s assessment was perfect: they’re nowhere near as good as mustard greens.

You win some, you lose some.

The challenges series. 

Filed Under: Eats and Drinks, Uncategorized Tagged With: buy local, eating well, farmers market challenge, frugal shopping

  • 1
  • 2
  • 3
  • Next Page »

Search

Supported By

Newsletter

  • This field is for validation purposes and should be left unchanged.

We’re Social

  • Email
  • Facebook
  • Instagram

@newwestfarmers #newwestfarmers

Land Acknowledgement

Our market is grateful to operate on the unceded land of the Qayqayt, Kwikwetlem, and other Halkomelem speaking Peoples. We acknowledge that colonialism has made invisible their histories and connections to the land. We acknowledge the incredible gift this land is to our market and BC Agriculture. We commit to the ongoing work of decolonization and allyship.

Copyright © 2025 New West Farmers Market